جزئیات آمار صادرات و واردات ایران با ترکیه

  1. صفحه نخست
  2. صادرات
  3. جزئیات آمار صادرات و واردات ایران با ترکیه

به گزارش بازرگانی دوانی و به نقل از ایسنا، براساس این گزارش از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی تا پایان ماه اکتبر ایران حدودا به ترکیه ۷۹۵ میلیون دلار کالا صادر کرده که این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۷۴ درصدی را نشان می‌دهد.

برآوردها نشان می‌دهد که علت اصلی کاهش این آمار صادراتی تحریم‌های آمریکا و پایین آمدن صادرات نفت و مشتقات نفتی ایران به ترکیه بوده است.

ایران در ۱۰ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ حدود سه میلیارد دلار کالا به ترکیه صادر کرده بود.

کاهش 29 درصدی صادرات به ترکیه

همچنین ایران در ۱۰ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی از این کشور حدودا یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار کالا وارد کرده که این عدد نیز در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. در سال ۲۰۱۹ این آمار از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار عبور کرده بود. به این ترتیب تراز تجاری ایران در همکاری با ترکیه حدود ۱.۷ میلیارد دلار کاهش یافته است.

در ماه اکتبر ایران به این کشور همسایه حدودا ۹۴ میلیون دلار کالا صادر کرده که نسبت به ماه قبل و همچنین نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهشی را نشان نمی‌دهد.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که از سومین ماه سال جاری میلادی میزان تجارت مشترک میان دو کشور به شکل قابل توجهی کاهش یافته که علت اصلی آن شیوع ویروس کرونا بوده است.

ترکیه

کالاهای اصلی صادراتی

اصلی‌ترین کالاهای صادراتی ایران به ترکیه را مواد پلاستیکی، مس، روی، کود، آلومینیوم، سوخت‌های معدنی و سنگ‌های قیمتی تشکیل می‌دهند و همچنین اصلی‌ترین کالاهای وارداتی از ترکیه دیگ‌های بخار آب گرم، ماشین‌آلات و وسائل مکانیکی، توتون و تنباکو، کاغذ و مقوا و همچنین چوب و اجزای آن بوده است.

ارزیابی‌ها از تجارت مشترک میان ایران و ترکیه نشان می‌دهد که با توجه به کاهش صادرات ایران به این همسایه غربی ترکیه جایگاه خود در میان اصلی‌ترین شرکای تجاری کشور را تا حدی از دست داده است و در حال حاضر اصلی‌ترین مقاصد صادراتی ایران – عراق، چین، امارات متحده عربی و افغانستان بوده‌اند.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست