امروزه هر بازرگان و تاجری به دنبال آشنایی با نمودار مراحل فرآیند ترخیص کالا می باشد تا از این طریق بتواند محموله ها و کالاهای خود را از گمرک آزاد کند. شما نیز می توانید با هر کدام از مراحل این آزادسازی از نزدیک آشنا شوید تا بتوانید در کمترین و بهترین زمان ممکن اقدام به ترخیص کالای مورد نظر خود از گمرک نمایید.

ترخیص کالا: مراحل فرآیند ترخیص کالا

آیا شما نیز به دنبال نمودار بسیار دقیق از مراحل فرآیند ترخیص کالای خود از گمرک هستید؟ آیا می دانید که برای ترخیص کالای مورد نظر از گمرک بایستی چه مجوزهایی را تهیه و در اختیار داشته باشید؟ شما هم می توانید مطالب این مقاله پیش روی خود را تا پایان آن همراهی نموده و از این طریق اطلاعات بسیار جالبی را به دست آورید.

روزانه ده ها بازرگان و تاجر را در سازمان گمرک می توان مشاهده کرد که به دنبال ترخیص کالاها و محموله های خود هستند و برخی از آنها این فرآیند را برای بارهای مکرر انجام داده اند و برخی دیگر نیز برای بار اول می خواهند این فرآیند را سپری کنند.

همچنین شما می توانید شرکت های خدماتی بسیار زیادی را نیز در این زمینه مشاهده کنید که هر کدام از آنها به دنبال ارائه بهترین و بی نظیرترین خدمات برای بازرگانان هستند؛ که بی شک یکی از بهترین و معتبرترین این شرکت ها را، شرکت بازرگانی دوانی را تشکیل داده است.

ترخیص کالا از گمرک، زمانی اتفاق می افتد که بازرگانان می خواهند محموله های خود را وارد یا از کشور خارج کنند که برای این منظور نیز بایستی با یک سری از مهمترین و اصلی ترین مراحل ترخیص کالا آشنا شوند تا بتوانند بدون بروز هرگونه اتفاق ناگواری، اقدام به آزاد سازی محصولات و کالاهای خود نمایند.

در ادامه مقاله نیز سعی بر آن داریم تا در مورد برخی از مهمترین و اصلی ترین مراحل فرآیند ترخیص کالا توضیحات بیشتری را به حضور شما ارائه دهیم.

مراحل فرآیند ترخیص کالا

مراحل فرآیند ترخیص کالا

 

مراحل فرآیند ترخیص کالا

همانطور که در قسمت قبلی نیز به این امر اشاره شد، امروزه بسیاری از افراد به دنبال اصلی ترین نمودار مراحل فرآیند ترخیص کالا هستند تا از این طریق با طی کردن هر کدام از این مراحل، به مرحله پایانی یعنی، بارگیری و خروج از گمرک برسند. از مهمترین و اصلی ترین مراحل ترخیص کالا می توان به مواردی از جمله موارد زیر اشاره کرد:

  •  ثبت اظهار از طریق سامانه گمرکی
  •  دریافت کوتاژ از سازمان احراز هویت و مشخص کردن مسیر
  •  کنترل و ارزیابی کالا و محموله ها
  •  اخذ مجوزهای لازم و بررسی تعرفه ها و بازرسی توسط کارشناسان
  •  پرداخت به صندوق، اجازه بارگیری و خروج کالا از گمرک

هر یک از مراحل ارائه شده در قسمت فوقانی، از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که شما می توانید این مراحل را به ترتیب طی کرده و از این طریق به راحتی کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنید.

مراحل فرآیند ترخیص کالا

مراحل فرآیند ترخیص کالا

ثبت اظهار از طریق سامانه گمرکی

اولین مراحل فرآیند ترخیص کالا، ثبت اظهار از طریق سامانه گمرکی می باشد که در این مرحله شما وارد سامانه گمرک شده و از این طریق اقدام به تکمیل اظهارنامه شده و و فرم پر شده را ارسال کنید. اسناد مورد نیاز برای اظهار کالا عبارتند از:

  •  اظهارنامه واردات قطعی
  •  کپی کارت بازرگانی معتبر
  •  قبض انبار
  •  بارنامه

ترخیصیه، گواهی مبدا، سیاهه خرید، اعلامیه تامین ارز یا همان برات نامه، پیش فاکتور، مجوز ثبت سفارش، بیمه نامه در صورت نیاز، پروانه بهره برداری و غیره اشاره کرد که شما می توانید با اطلاعت این اسناد، اقدام به پر کردن فرم موجود در سامانه گمرک داشته باشید.

توجه نمایید که این مرحله از مهمترین و اصلی ترین مراحل ترخیص کالا از گمرک می باشد که بازرگانان بایستی به بهترین و مناسب ترین شکل ممکن، اقدام به سپری کردن این مرحله داشته باشند.

مراحل فرآیند ترخیص کالا

مراحل فرآیند ترخیص کالا

دریافت کوتاژ و کنترل و ارزیابی کالا و محموله ها

از دیگر مهمترین و اصلی ترین مراحل فرآیند ترخیص کالا، مربوط به دریافت کوتاژ می باشد که شما می توانید از دایره احراز هویت اقدام به تعیین مسیر کرده و شماره ثبت یا همان کوتاژ را دریافت کنید.

در واقع کوتاژ به شماره ثبتی گفته می شود که برای هر اظهارنامه یک شماره ارسال می شود و شما می توانید با در دست داشتن این شماره، سایر مراحل لازم برای ترخیص کالا را انجام دهید.

شما می توانید با در دست داشتن این شماره، از مسیرهای قرمز، سبز و زرد در گمرک آشنا شوید. همچنین می توانید با همکاران ما در تماس باشید و راجع به مسیرهای گفته شده، اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید.

مراحل فرآیند ترخیص کالا

مراحل فرآیند ترخیص کالا

اخذ مجوزهای لازم و بررسی تعرفه ها و بازرسی توسط کارشناسان

اخذ مجوزهای لازم و بررسی تمام تعرفه ها نیز از دیگر مهمترین و اصلی ترین مراحل فرآیند ترخیص کالا می باشد که شما می توانید بعد از آشنایی با مسیرهای گفته شده در قسمت قبلی، اقدام به طی کردن این مرحله باشید.

لازم است بدانید که برای گذر از این مرحله بایستی زمان بسیار زیادی را منتظر باشید چرا که بازرسان گمرکی با توجه و دقت بسیار بالایی اقدام به چک کردن محموله های شما خواهند داشت.

از مهمترین و اصلی ترین مجوزهای لازم برای ترخیص کالا نیز می توان به مواردی از جمله مجوز استانداردها، بهداشت، قرنطینه، مخابرات، جهاد کشاورزی و وزارت راه و غیره اشاره کرد که شما نیز بایستی تمام مجوزهای لازم را برای آزاد سازی کالاهای خود را از سازمان های مربوط دریافت و اخذ کنید.

در قسمت بازرسی توسط کارشناسان نیز شما می توانید اسناد لازم را به شکل الکترونیکی ارسال کنید و در نتیجه بازرسی به شکل مجازی صورت بگیرد.

مراحل فرآیند ترخیص کالا

مراحل فرآیند ترخیص کالا

پرداخت به صندوق، اجازه بارگیری و خروج کالا از گمرک

و در آخرین مراحل فرآیند ترخیص کالا، شاهد پرداخت یک سری از هزینه های به صندوق اداره گمرک، اجازه بارگیری و خروج کالا از گمرک هستیم.

شما می توانید مبلغی که مسئولان گمرکی مشخص کرده اند را تامین کرده و آن را به حساب این سازمان وارد کرده و رسید آن را نیز به انباردار ارائه دهید تا از این طریق بتوانید اجاره لازم برای بارگیری را به دست آورید. بعد از اخذ اجازه بارگیری می توانید محموله های خود را به دست بهترین شرکت باربری سپرده و از این طریق خروج کالای خود را از گمرک انجام دهید. برای اخذ راهنمایی بیشتر نیز با همکاران بازرگانی دوانی در تماس و ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست