چون ترخیص کالا از گمرک امری تخصصی بوده و در آن پیچیدگی های قوانین و تغییرات مستمر صورت می‌گیرد، از این رو برای این کار لازم است که با دانش کافی وارد شد. به همین جهت بسیاری از بازرگانان برای این کار از کمک های شرکت ترخیص کالا استفاده می کنند.

همچنین در کنار دانش به رعایت برخی نکات و کارهای دیگر در این زمینه نیاز است که لازم است افرادی که می خواهند در زمینه ترخیص کالا  فعالیت کنند برای انجام این کارها دارای تجربه کافی باشند. در صورتی که شما نیز می خواهید در زمینه ترخیص کالا فعالیت کنید، لازم است که برای مراحل ترخیص گمرکی از تجربه و اطلاعات ترخیص کاران استفاده کنید. در این مقاله به بررسی برخی نکات در این زمینه می پردازیم.

ترخیص کالا از گمرک

در رابطه با ترخیص کالا باید گفت که برای ارایه دادن کالا و اجناس به گمرک و آزاد سازی آنها در جهت صادر کردن یا وارد کردن صورت می گیرد. بنابراین لازم است که کالایی که قرار است وارد شود یا در حال خروج است دارای جنبه‌های مختلف و قانونی باشد.

برای انجام فرآیند ترخیص کالا از گمرک لازم است که چندین مرحله طی شود که از جمله این مراحل می توان به ثبت اسناد واردات و صادرات کالا به صورت الکترونیکی یا فیزیکی، آماده سازی آنها، حقوق گمرکی، مالیات، سود بازرگانی و مراحلی دیگر اشاره کرد.

در اکثر کشورهای دنیا کارگزارانی که در گمرک فعالیت می کنند در زیر مجموعه فعالیت‌های کالا کار کرده و از جمله حق العمل کار گمرکی می‌توان به خطوط کشتیرانی، صادرکنندگان و واردکنندگان و تجارت های مستقل به طور عمده اشاره کرد. در کشور ما نیز این مراحل طی خواهد شد.

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

قوانین ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا ازگمرک دارای اهمیت بسیار زیاد بوده و امری تخصصی می باشد. در صورتی که در این زمینه آگاهی از قوانین وجود نداشته باشد، موجب بروز خسارت جبران ناپذیر به بازرگانان و یا افراد ترخیص کننده خواهد شد که علت این امر قوانین تغییر گمرک و آیین نامه اجرایی آن می باشد.

در رابطه با آموزش ترخیص کالا و مراحل ترخیص آن باید گفت این آموزش به صورت کلی بوده و برای آن لازم است که تخصص و کسب تجربه و تخصیص دادن وقت برای یادگیری انجام شود.

در صورتی که می خواهید با قوانین ترخیص کالا آشنا شوید، بهتر است که به بخش هایی که با مقررات واردات و صادرات مرتبط است مراجعه کنید.

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

روند ترخیص کالا چگونه است

در رابطه با روند ترخیص کالا در گمرک باید گفت که این روند پیچیده بوده و در صورتی که اطلاعات لازم در این زمینه نداشته باشید، این امر امکان ناپذیر خواهد بود.

از طرف دیگر باید گفت که آموزش ترخیص کالا از گمرک طولانی ترین و حساس ترین پروسه و روند اداری کشور است که به اطلاعات دقیقی که به قوانین گمرکی مربوط است، نیاز خواهد داشت. قوانین گمرک بسیار وابسته به اوضاع سیاسی کشور بوده و در صورتی که با تغییر اوضاع وضع تحریم ها و غیره روبرو شود، این قوانین نیز مدام در حال تغییر خواهند بود.

در رابطه با تشریفات گمرکی ترخیص کالا و مراحل ترخیص کالا باید گفت که این فرایند خاص و تخصصی می باشد. این تشریفات با در نظر گرفتن نوع شیوه گمرکی و هدف از واردات و صادرات کالا با هم فرق دارند و اسنادی که برای این رویه‌ ها نیاز هستند، نیز با یکدیگر فرق دارند.

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک

برای بسیاری از تجار و صادرکنندگان مراحل و جزئیاتی که به فرایندهای گمرکی مربوط است، دارای اهمیت می باشد. در صورتی که شما صادر کننده یا نماینده وی باشید، در هر یک از مراحل ترخیص کالاهای صادراتی با بعضی از واحدهای گمرک کالا مواجه می‌شوید و لازم است در هر کدام از این مراحل یک سری از فعالیت‌ها را ترتیب دهید. با توجه به واحدهای مختلف گمرک می‌توان گفت که این مراحل بر رویه ها مختلف نیاز دارند و این رویه ها به صورت زیر می باشند:

  • صادرات: در رابطه با صادرات باید گفت فرآیند پیچیده ای بوده، از این رو شرکت های بازرگانی و بازرگانان جهت موفق شدن در این زمینه نیاز است که دارای اطلاعاتی به روز باشند و همچنین در کنار قوانین داخلی نسبت به بازار خارجی نیز اطلاعات بسیار دقیقی داشته باشند.
  • واردات: در مورد واردات باید گفت که ورود کالا از دیگر کشورها به کشور می باشد. کالاهای وارداتی کالاهایی هستند که تولید آنها در کشورهای مختلف صورت گرفته و سپس به کشوری دیگر در ازای پرداخت پول یا مبادله کالا فروخته خواهد شد.
  • ترانزیت: در مورد ترانزیت باید گفت که به معنای عبور کالا از کشور می باشد.
ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

انواع دسته بندی مراحل ترخیص کالا 

همان گونه که باید در صادرات و واردات کالا مراحل مختلفی را طی کرد لازم است بازرگان قبل از انجام گمرک نکات مختلفی را در نظر بگیرند. از جمله این نکات و فعالیت ها می‌توان به اخذ مجوزهای ورود و خدمات ثبت سفارش کالا برای صادرات و واردات کالا و همچنین انجام دادن امور بانکی برای صادرات یا واردات اشاره کرد.

در زمانی که کالا جهت ورود به کشورها و یا خارج شدن آن در محوطه گمرکی آماده می شود، لازم است که برخی فعالیت ها که اظهار گمرکی و ترخیص گمرکی نامیده می شود، آغاز شوند.

برای ترخیص کالا از گمرک لازم است که مراحل مختلفی طی شود. این مراحل به دو بخش اظهار کالا به گمرک و ترخیص کالا از گمرک دسته بندی می شوند که هر کدام دارای مراحل مختلفی می باشند.

ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

مزایای ترخیص کالا در گمرک چیست؟

  1. پرداخت کردن هزینه های گمرکی :  چون در ترخیص کالا از کمرگ برای ورود و خروج انواع کالا صادرکنندگان و وارد کنندگان هزینه های لازم مانند عوارض برای ورود و خروج کالا را پرداخت می نمایند، پس در مراحلی دیگر به پرداخت هزینه نیازی نخواهد بود.
  2. قانونی شدن تجارت کالا : از آنجایی که پروسه ترخیص کالا و مراحل آن به صورت قانونی انجام می شود، پس مبادله ان نیز قانونی بوده و به صورت رسمی صورت می گیرد. همان گونه که منازل مسکونی به برخی الزامات قانونی و گرفتن مجوزها نیاز دارند، در مورد ورود و صدور کالا نیز لازم است که این فرآیند قانونی صورت گیرد.
  3. تعیین ارزش گمرکی کالای صادراتی: در رابطه با دیگر مزایایی که ترخیص کالا از گمرک دارد، می توان تعیین ارزش و قیمت کالا مربوطه در این فرآیند را مثال زد. طبق قانون نهادهای رسمی از قبل ارزش گذاری قیمت اقلام صادراتی را انجام داده و آن را به گمرک و دیگر ارگان ها ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست