همه آنچه باید درباره ترخیص از گمرک بدانید

  1. صفحه نخست
  2. ترخیص کالا
  3. همه آنچه باید درباره ترخیص از گمرک بدانید

ترخیص از گمرک یکی از موارد مهمی است که تقریبا تمام تجار با آن درگیر هستند. اگر حیطه فعالیت شما بین المللی و همراه با صادرات و واردات باشد، بدون شک ترخیص انواع کالاهای وارداتی بخش مهمی از درگیری ها و بیزینس شما را تشکیل می دهد.

ما نیز در ادامه می خواهیم خدمات تیم حرفه ای بازرگانی دوانی را در زمینه ترخیص انواع کالا به شما معرفی کنیم تا در صورت نیاز از پشتیبانی و مشاوره های ما بهره برده و بتوانید با خیال راحت به تجارت مشغول شوید.

ترخیص کالا چیست؟

تقریبا تمامی تجار و بازرگانان فعال در زمینه تجارت، بخشی از کالاهای خود را از طریق واردات تامین کرده و سپس وارد بازار می کنند. بر همین اساس تمامی این فعالان اقتصادی به صورت مستقیم با ترخیص انواع کالا درگیر هستند.

اما این پروسه شامل چه فعالیت هایی می شود؟ کالاهای وارداتی همگی دارای تعرفه هستند و این تعرفه ها باید در اظهارنامه ها ثبت شود. بعد از ثبت این کالاها مجوز ورود دریافت کرده و از گمرک ترخیص شده تا آماده باربری، انتقال به انبار و توزیع در بازار شود. پروسه مشخص شدن تعرفه، مجوز ورود کالا و ثبت اظهار نامه و سپس بارگیری آن در مرزهای کشور با نام ترخیص کالا شناخته می شود.

ترخیص کالا از گمرک های مختلف

در صورتی که شما یکی از تاجران فعال در حوزه واردات کالا و محصولات باشید، می توانید بعد از مذاکرات با شرکت های مختلف و عقد قرارداد نسبت به سفارش کالا اقدام کنید. بعد از ثبت سفارش، همکار شما باید کالایی را که سفارش داده اید از طریق مرزهای زمینی، هوایی و دریایی به کشور ارسال کند.

در این مرحله پروسه واردات و ترخیص کالا شروع می شود. تمامی کالاها بعد از رسیدن به مرزهای کشور در گمرک نگهداری شده و تعرفه های آنها در اظهارنامه توسط کارشناسان، ثبت و بررسی شود. تمامی این محصولات باید یک به یک بررسی شده و مجوز ورود دریافت کند.

در حال حاضر ما در تمامی مرزهایمان گمرک های فعال برای ترخیص کالای وارداتی داریم که شامل گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی، گمرک بوشهر، گمرک بندرعباس، گمرک شهریار، گمرک تهران و گمرک خرمشهر می باشد.

در تمامی این مرزها تعرفه کالاهای وارداتی برای سیستم تعریف شده و در صورت مغایرت نداشتن با قوانین مجوز ورود صادر می شود. بعد از صدور مجوز می توانید بلافاصله بارگیری محصولات را شروع کرده و آماده توزیع کالا در بازار و قیمت گذاری شوید.

ترخیص کالا

ترخیص کالا

اهمیت ترخیص از گمرک

بعد از آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک  خوب است بدانید که این مسیر برای کالاها بر اساس ارزش و اهمیتی که دارند متفاوت است. در راس این اهمیت، ترخیص تجهیزات پزشکی و انواع دارو را داریم. به دلیل اهمیت حضور این محصولات در بازار باید شرکت های بازرگانی و تجار محترم نسبت به ترخیص دارو و لوازم پزشکی اهتمام ویژه به خرج دهند.

مرحله دوم ترخیص انواع خوراکی و کالاهای فاسد شدنی است. تقریبا تمامی کمپوت ها، شکلات ها، مواد افزودنی و شربت ها و اقلامی از این دست تاریخ مصرف مشخصی داشته و باید حتما به سرعت ترخیص شده و پیش از انقضا در بازار توزیع شود تا مصرف کننده بتواند با خیال راحت استفاده کند.

در قسمت سوم به مواد آرایشی و لوازم بهداشتی نظیر شامپوها، کرم ها، ماسک های مو و صورت، ترمیم کننده های پوست می رسیم. این کالاها نیز تاریخ انقضا داشته و در صورتی که طولانی مدت در انبار بماند دچار فساد، تخریب و آسیب جدی می شود. به همین دلیل معمولا این کالاهای بهداشتی و آرایشی نیز در اسرع وقت ترخیص شده و برای توزیع در بازار به انبار می رسد.

ترخیص کالا

ترخیص کالا

ماشین ها و دیگر تجهیزات صنایع

ماشین ها و انواع تجهیزات کارخانه ها، صنایع سنگین، تجهیزات کشاورزی، وسایل کارخانه، موتور لوازم و ماشین آلات سنگین، وسایل منزل لوکس اعم از مبلمان و دکور و لوازم آشپزخانه و همه موارد مشابه نیازی به ترخیص فوری ندارد و بر اساس نوبت و تبحر مشاوره بازرگانی شما از گمرک ترخیص می شود.

برای همین مهم است که تجار باید حتما علاوه بر مشاور در زمینه امور واردات، مشاوره ای هم برای ترخیص کالا از گمرک داشته باشند تا در این زمینه، ثبت اظهارنامه و تمامی امور مربوطه به گمرک در اسرع وقت به کارها رسیدگی کرده و امور را پیگیری کنید.

در جریان بخشنامه های گمرکی باشید

حالا که با همه موارد و اهمیت رعایت ترتیب ترخیص کالا آشنا شدیم، لازم است کمی درباره بخشنامه ها صحبت کنیم. بخشنامه های گمرکی بخش مهمی از قوانین صادرات و واردات کالا را تشکیل داده و باید حتما توسط تجار و مشاورانشان مطالعه شود. شما از طریق تیم کارشناسان مجرب بازرگانی دوانی هم می توانید در جریان بخشنامه ها قرار بگیرید.

این بخشنامه ها شامل ترخیص انواع کالا، قوانین جدید، ممنوعیت های جدید صادرات و واردات، قوانین مربوط به ترخیص، اولویت ترخیص کالای مختلف و موارد مشابه می شود. در صورتی که در این زمینه از قوانین و بخشنامه های جدید مطلع نباشید در ترخیص کالا به مشکل برخورده و ممکن است حسابی دچار مشکل شوید.

در نتیجه لازم است حتما از مشاوران بازرگانی دوانی کمک گرفته و در جریان آخرین قوانین صادرات و واردات قرار بگیرید. در ضمن به خاطر داشته باشید که در رابطه با استفاده و خرید با ارزهای دولتی جهت واردات کالا حتما باید بخشنامه ها را مطالعه کنید.

ترخیص کالا

ترخیص کالا

خدمات تیم حرفه ای و متخصص دوانی

حالا که با پروسه ترخیص کالاهای وارداتی آشنا شدید می توانید با خیال راحت امور تجاری و وارداتی خود را پیگیری کرده و ازخدمات تیم ما استفاده کنید. شرکت بازرگانی دوانی با سال ها تجربه از مشاورین برتر حوزه تجارت، صادرات و واردات، ترخیص کالا و کارشناسان ثبت اظهارنامه تشکیل شده و تجار محترم با خیال راحت می توانند برای مشاوره جهت واردات و ترخیص کالاهای خود با ما تماس بگیرند.

تیم حرفه ای دوانی در زمینه عقد قراردادهای خارجی، شروع پروسه واردات، روند مذاکرات تجار محترم را راهنمایی کرده و بهترین مسیر را نشان خواهد داد. با توجه به اینکه کالای تجار محترم از کدام مرز وارد می شود، تیم حرفه ای ما برای ترخیص از تمام گمرک های ایران آماده همکاری است و در اسرع وقت با انتشار بخشنامه های جدید آن را در اختیار موکلان خود قرار خواهد داد تا با خیال راحت به امور تجاری و بازرگانی خود رسیده و بر اساس قوانین جدید برای واردات کالا اقدام کنند. با آرزوی موفقیت!

ترخیص کالا

ترخیص کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست